Veszprém Vármegye Szakképzési Centrumának Főigazgatójával beszélgettünk pályaorientációról, szakképzésről és vezetőképzésről.
A KKVHÁZ a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarával közösen, 2024. április 15-én tartotta az immár IV. Felnőttképzési Csúcstalálkozóját.
Egyik kiemelt meghívott vendégünk, a témában rendkívül elismert Kavalecz Gábor, a Veszprémi Szakképzési Centrum főigazgatója egy sokak véleményét összegző prezentációval mutatta be az asztaltársasága véleményét.
Már akkor megszületett a gondolat, hogy a témát, a szakképzésről és a felnőttképzésről vele is folytatni kell.
A videóinterjúban szó lesz:
A pályaorientáció, a szakképzés kérdése az általános iskola vége felé merül fel először markánsan. Ebben az életkorban a szülők véleménye még meghatározó. Mit gondol erről a Szakképzési Centrum főigazgatójaként, szülőként?
Hogyan viselkedjen, mire figyeljen a szülő?
A technológiai fejlődés, a divatok egyes szakmákat meghaladnak, másokat éppen létrehoznak. A kiemelt figyelem a vállalatok dolga elsősorban, vagy az egyénnek kell követnie az eseményeket?
Mit tehet és mit tesz ebben a kérdésben a szakképzés hálózata?
Van egy speciális szakma, ez a KKV ügyvezetés, aminek a mibenléte nem határozható meg olyan egzakt módon, mint egy iparosé. Mégis az ország versenyképessége szempontjából kulcskérdésről van szó. A Szakképzési Centrum és a KKVHÁZ pont ebben a kérdésben igyekszik együttműködést találni.
Hogyan látja, a cégvezetők mennyire látják a fejlődés kényszerét?
A szakképzésben, a felnőttképzésben a szabályzók kitüntetett szerepet szánnak a vállalatoknak. Legyünk őszinték, hol máshol, mint a cégeknél lehet megtanulni a legjobb gyakorlatokat.
A cégek az információink szerint óvatosan képeznek azonban, mert a konkurencia hamar elcsábíthatja a versenyképesebb munkavállalót. A rendszer fejlődésének alapja, ha ezt az ellentmondást fel tudjuk oldani.
Mi lehet a megoldás?
Az ikonképet készítette: Copilot- Szolgáltató: DALL·E 3.