A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) 2024. december 12-től együttműködnek. Az ünnepélyes aláírásra a BÉT egyik konferencia helységében, az MNB-nek is otthont adó Krisztina krt.-i irodaház Báró Kochmeister Frigyes termében került sor.
Azt, hogy a történelem ismétli magát, mi sem bizonyítja jobban mint az, hogy Kochmeister volt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamra elnöke 1859-1891 között, és ebben a minőségében kezdeményezte a Pesti Áru- és Értéktőzsde létrejöttét, aminek az első elnöke is volt. A tisztséget 30 éven át töltötte be.
Az aláírási ceremónia szereplői az ő kései utódainak mondhatják magukat.
Végh Richárd a BÉT vezérigazgatója elmondta, hogy az Értéktőzsde a hazai pénzpiacok modernizálásában érdekelt, és az Európa szerte túlsúlyba került hitel alapú gazdasági növekedés finanszírozást – az USA mintájára – a tőke alapú, tehát befektetői – finanszírozás irányába kívánja elmozdítani.
A BÉT egy mentori rendszert is működtet nem titkolva, hogy a vállalkozások vállalattá érését segítse és tudást biztosítson a növekedési potenciálok finanszírozásához a KKV szektor felé is korszerű pénzügyi ismeretek átadásával.
Dr. Balog Ádám a BKIK általános alelnöke jelezte, hogy a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarának, de az új vezetést kapott teljes MKIK-nak is a fő feladata a hazai vállalatok, kiemelten a kisvállalatok versenyképességének növelése. A kormány Demján Sándor programjának a végrehajtásában is az MKIK szervezete viszi majd az oroszlánrészt. Az alelnök is megerősítette, hogy a bankszámlákon pihenő, a termelésben nem részt vevő vállalati és lakossági pénzeszközök nemzetgazdasági szempontból is luxust jelentenek, míg a konkrét számlatulajdonosok szempontjából ez egyenesen katasztrófa. Ezeknek a pénzeknek a befektetése ígéretes cégekbe, korunk legjobb megoldási lehetőségei között van.
A kamara természetes partnere a BÉT-nek abban, hogy a gazdaság finanszírozás diverzifikálását a tőkebevonások népszerűsítésével érdemes kezdeni.
A kamara élen jár abban, hogy a már említett, Demján Sándor programban, a vállalatonként akár 100 – 200 millió Forintos tőkejuttatások, mintegy előszobái legyenek a nyílt részvénytársasággá szerveződés és a további tőkebevonási aktusoknak. Az ismert pénzügyi szakember jelezte, hogy a tőkebevonás, – különösen ha az hazai -, a befektetők és a célprojektek érdekeit egyformán szolgálják, de a nemzetgazdaság érdekinek is megfelelnek.
Csókay Ákos az MKIK frissen kinevezett főtitkára hozzászólásában jelezte, hogy a kamarai mozgalom egésze érdeklődik a BÉT tudásának, kapcsolati hálójának az integrálása iránt.
Olyan országos roadshow programokat szerveznek, ahol a kisvállalati hatékonyság és versenyképesség növelése a fő üzenet.
A BÉT és a BKIK megállapodását minden bizonnyal kiterjesztik majd a felek az MKIK teljes hálózata irányába, reményeik szerint a BÉT sikeréhez is hozzájárulva.
Az aláírást követően a vezetők megcsöngették a „parkettéval” teljesen azonos csengőt, ami hagyományosan a kereskedés megkezdését jelzi.
Mindenki figyeljen megkezdődött az üzlet!