A Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) a kisvállalkozás-fejlesztés zászlóshajója. Fehérváry Tamás vette át a szervezet irányítását, miután Szabados Richárd korábbi ügyvezető a kis-és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkárrá lépett elő.
A kisvállalatokért küzdő szervezetek száma nem kevés. Még attól is tartani lehet, hogy a sok bába esete fordul elő velük. Ezúttal magunk is bábaként, interjút kértünk a Nemzetgazdasági Minisztérium háttérintézménye a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség ügyvezetőjétől.
Azt tudakoltuk, hogy állami intézményként milyen feladatokat oldanak meg, és hogyan működnek együtt a sok segítővel.
A hazai kisvállalatok milyen ügyben fordulhatnak az Ügynökséghez?
A megújult Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség célja, hogy tevékenyen segítse a magyar vállalkozások versenyképességének növelését. A hazai kkv-k számára nemcsak pályázati forrásokhoz való hozzáférést biztosít, hanem komplex vállalkozásfejlesztési támogatást is nyújt, így az eddiginél hatékonyabban segítve a magyar vállalkozásokat fejlesztési és üzletépítési terveik megvalósításában.
Többféle szolgáltatásunk elérhető folyamatosan, a vállalkozásokat segítő tevékenységünk széles spektrumot fed le:
- Modern Mintaüzem Programunk kitűzött célja, hogy gyakorlati tudással segítse a mikro, kis- és középvállalkozások szervezeti megújulását és elősegítse, támogassa a technológia váltásukat.
- Tudásátadó programunkon kívül tapasztalt szakértőink segítségével átfogó megoldást kínálunk a generációváltás előtt álló és a válságba sodródott vállalkozások számára, tanácsadással felkészítve a cégeket az előttük álló változásokra.
- Energetikai Tanácsadási Voucher Programunk keretében energetikai tanácsadási szolgáltatások igénybevételére biztosítunk lehetőséget a Magyarországon működő mikro-, kis-, és középvállalkozásoknak.
- Hazai finanszírozású pályázatokkal segítjük továbbá a hazai vállalkozások beszállítóvá válását, de mi voltunk a lebonyolítói a Kisbenzinkutak támogatása programnak is és a KKV Energiaköltség és Beruházás Programnak is, amelyben segítséget nyújtottunk a feldolgozóipari és turisztikai szektorban működő vállalkozások számára energiaköltségeik rendezéséhez.
- Vállalkozás- és gazdaságfejlesztési ügynökségként, az ESG törvényben foglaltak szerint az MGFÜ feladata továbbá a kkv-szektor ESG tudatosságának növelése, a kkv-k ESG fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségek teljesítésére vonatkozó felkészítése, ESG tanácsadói képzések szervezése és a Magyarország területén ESG tanácsadókat oktató intézmények akkreditálása.
- De a nemzetközi osztályunk is a hazai vállalkozásokért dolgozik: a részleg legfőbb célja a vállalkozásfejlesztés jó gyakorlatainak megismerése és megosztása az interregionális szinten.
Mi a pontos különbség a kamarák szerteágazó tevékenysége és az ügynökség munkája között?
A gazdasági kamarák elsődleges feladata a kis- és középvállalkozások együttes érdekképviselete. Emellett a kamarák arra hivatottak, hogy részt vegyenek a gazdaság szerveződésében, a szereplők edukálásában és fejlődésében. A kamara a külpiaci érvényesülést is segíti, illetve a szomszédos országokkal való üzleti együttműködést is.
Vállalkozásfejlesztési ügynökségként, a kamarákhoz hasonlóan fő tevékenységünk célközönsége is a hazai kkv szektor, ezért küldetésünk, hogy a vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó szervezetekkel, kormányzati intézményekkel és érdekképviseletekkel szoros, koordinált együttműködési kapcsolatot építsünk, hogy minél hatékonyabban segíthessük a kkv-kat hozzáadott értékük növelésében, versenyképességük és szervezeti kultúrájuk fejlődésében.
Úgy gondolom tehát, hogy a kétféle szervezet akkor tud igazán segíteni a hazánkban működő vállalatoknak, ha összefog.
A komplex vállalkozásfejlesztési támogatás az én olvasatomban egy kicsit az ügyvezetés átvételét is jelentheti. Milyen garanciákkal nyújt tanácsokat az Ügynökség?
Az általunk nyújtott szolgáltatások semmiképpen sem jelentik az ügyvezetés átvételét, képzett tanácsadóink és szakmai kollégáink semmilyen esetben nem gyakorolnak nyomást a minket megkereső cégekre, nem akarjuk irányítani őket.
A mi feladatunk szakértői segítséget nyújtani a vállalkozásoknak az üzletifolyamat-innovációik megvalósításában, üzleti folyamataik felmérésében, vagy támogatásuk az új, vagy jelentősen továbbfejlesztett üzleti folyamatok bevezetéséhez, alkalmazásához.
Célunk mindezekkel, hogy még inkább megszilárdítsák piaci jelenlétüket, megerősítsék és/vagy felépítsék brandjüket, elősegítsük a nemzetközi piacra lépésüket, vagy éppen generációváltásukat – hogy csak néhány dolgot említsek.
Az MGFÜ az NGM szervezete. Az új államtitkárság felügyeli az Önök munkáját. Ez operatív irányítást is jelent, vagy pusztán stratégiait? Tehát a csapat mennyire szárnyalhat?
A Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkárság létrejöttének oka, hogy a kkv-szektor kulcsfontosságú a gazdaság hosszú távú, fenntartható, egészséges növekedése szempontjából. A megújult Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség célja, a KKV Stratégiához igazodva a magyar vállalkozások versenyképességének növelése, a vállalkozói kultúra fejlesztése és az ESG-vel kapcsolatos tudás bővítése, fejlesztése.
Az államtitkárság a vállalkozásokhoz köthető források kezelését, különböző támogatási programok menedzselését, szabályozási környezet alakítását végzi. Ehhez kapcsolódik az MGFÜ, mint egy operatív szerv, amely hidat képez a kormányzat és a hazai cégek között.
Nem irányításnak, inkább azonos elvek mentén való gondolkodásnak nevezném a közös munkát, amely nagyon hatékonyan zajlik.
Fontos megemlíteni a Demján Sándor Programot, amelynek célja a kkv-k helyzetének javítása és méretük növelése. A Demján Sándor Program 8 alprogrammal nyújt majd támogatást a vállalkozások számára. Az a célunk, hogy minél több vállalkozáshoz eljuttassuk a Program nyújtotta lehetőségeket.
Köszönjük ügyvezető igazgató úrnak az interjú és további sikereket kívánunk az ügynökségnek.