Mindenki szeretne új kapcsolatokat, de arra gyanakodva néz aki új kapcsolatokat szeretne.
A kapcsolatépítés attitűdje nagyon eltérő. Mindenki akar valamit, de nem mindegy, hogy mit.
Van aki konkrét dolgot (a termékét) eladni akarja. Van aki fejleszt és vásárolni szeretne és olyanok is akadnak sokan, akik szövetségeseket gyűjtenének.
Mind más információ, más igény.
Az biztos, hogy a partnerkeresésre szánt időkapacitás szűk. Ahhoz, hogy ezt az intervallumot jól használjuk ki, szükség van arra, hogy a lehető legkevesebb, melléfogásunk legyen a partnerkeresésben. Ezt támogatja a kutatásunk. A mesterséges intelligencia segíthet, de először nekünk kell segítenünk az ő eligazodását.
Szó esik az online és a offline eseményekről is. Jó tudjuk, hogy mindenki szereti a jelenléti eseményeket, de az a szomorú hírünk, hogy a vágtató verseny már nem teszi lehetővé, hogy a nyíregyházi kínálat, Budapesten találkozzon a sopronival. Ha mégis, az egyre ritkább lesz.
Ha bekapcsolódna a munkába a csapat még keres partnereket.
kkvhaz@kkvhaz.hu
A BKIK-KKVHÁZ februári eseményén az üzleti kapcsolatokról beszélgettünk. Vendégeinkkel első körben azt vitattuk meg, hogy hogy látják napjainkban az üzleti kapcsolatépítés világát, segítségükre lenne-e, egy olyan rendszer, ami előzetesen kiszűr az ő aktuális igényeinek megfelelő partnereket.
Szépvölgyi Ákos
Közép-Dunántúli Regionális-Innovációs Ügynökség, ügyvezető
Kétféle kapcsolatról beszélhetünk: az egyik, ahol már ismert személyekkel dolgozom, itt előítéletek is felmerülhetnek. A másik eset az új kapcsolatok, amelyeket jobban kedvelek, mivel itt nem vagyok terhelt előzetes elvárásokkal. Hogy hasznos lenne-e egy digitális előszűrő olyan rendezvényen, ahol új emberekkel találkozom? Ha lenne algoritmus, ami segít megfelelő partnereket találni? Igen. A statisztika fontos, mert meghatározza a kapcsolatépítési kapacitásunkat; ha megfelelő szűrés van, nagyobb az esély a hasznos találkozókra.
Schmidt Andrea
MED PLAST 2000 Kft ügyvezető igazgató helyettes
A kapcsolatépítés széles spektrumú, de nem mindenki releváns, főleg ha nincs érdeklődés. Folyamatosan keressük a potenciális partnereket, rendezvényeket. Számunkra fontos, hogy megtaláljuk azokat a cégeket, akikkel együtt tudunk működni. Aki hozzánk jön, senkit nem küldünk el, mindenki megoldást kap.
Katona Róbert – BlazerArts Kft. Forpsi IT manager
A kapcsolatépítés érdekes és szórakoztató intellektuális élmény, de már szakma. Fejleszteni és tanulni kell. Rendezvényeken lehet találkozni olyan személyekkel, akik nem a legjobb módszerekkel közelítenek, bemutatkozásuk nem megfelelő. Ilyenkor a másik félnek kérdezni kell, hogy kiderítse az illető szándékát és a kollaboráció lehetőségét.
Homor Fatima – Magyarország Több Nyelve Beszél, BrainBridge, Ismerd fel! podcast ügyvezető, tulajdonos
Adni könnyebb, venni nehezebb. A szövetség keresése nagy igényekkel jár. A kapcsolatépítés destruktív lehet, ha csak eladni akarunk. Azt lehet látni az üzleti találkozókon, hogy nem tanulunk meg jól bemutatkozni. A networking fontos, legyünk kíváncsiak a másikra! Mint oktatásfejlesztési kutató, tapasztalom, hogy a magyar KKV-k körében az idegennyelvi kommunikáció háttérbe szorul, nem találkozni magyarokkal nemzetközi konferenciákon.
Luzsi Dávid – GID Kft., Munkavédelmi és tűzvédelmi specialista
A networking kultúrája gyenge, sokan nem tartják be az alapvető etiketteket. A mesterséges intelligencia viszont segíthet a kapcsolatok létrehozásában. Ez egy elhanyagolt terület, de új közösségépítési programok indulnak, amelyek segíthetnek.
Szatmáriné dr. Balogh Mária szervezetfejlesztő, Convinus-Consult Kft. ügyvezető
Sokszor nehézkes egy mondatban bemutatkozni és nehezen leszűrni adott helyzetben a lényeget. Vannak, akik szoronganak a bemutatkozás során, míg mások részletekbe menően beszélnek, nem adva át a lényeget. Előremutató lenne, ha a kapcsolatok előre válogatottak lennének, hogy elkerülje a kellemetlen helyzeteket. Kizárásokat szeretne, amiket ő határozhat meg.
Kemény István – KKVHÁZ Innovációt Támogató Bizottság elnöke.
Egy rendezvényen például fontos lenne, hogy minden résztvevő találkozzon az érdeklődésének megfelelő partnerekkel. Az etikus névjegycsere is kulcsfontosságú és az algoritmusok segíthetnek a kapcsolatok megszervezésében. Jobb szervezés = kevesebb csalódás.
Littvay Mária – Távol keleti üzletfejlesztés
A személyiségen alapuló kapcsolatteremtést keresem.
Szükséges a kutatás annak érdekében, hogy a kapcsolatépítést hatékonyabban végezhessük.
Kárpáti-Daróczi Judit – EDUTUS Egyetem egyetemi docens, Innovatív Vállalkozás Specializáció vezető
A mesterséges intelligencia által javasolt kapcsolatokkal nem vagyok teljesen nyugodt, mert szeretném a szimpátiát is figyelembe venni. Az emberek közötti interakciók során sok időt veszíthetünk, ezért fontos, hogy szűrjük a kapcsolatokat, hogy valóban hasznos beszélgetéseket folytassunk. Az adatvédelem is lényeges és szükség van megfelelő input adatokra a rendszer működéséhez.
Tóth Ádám, Borsod-Abaúj-Zemplén megyei iparkamara szakigazgatója.
Kérdés hozzá: milyen nehézségekkel küzd a kamara a kapcsolatépítésében, mivel a KKV-szektor és a nagyvállalatok között különbség van. A kisebb vállalkozásoknak több előkészítő munka szükséges a kapcsolatok létrehozásához, és általános érdektelenség tapasztalható. A gazdasági nehézségek ellenére az emberek nem keresik az információkat. Az információforrásokhoz közel álló önkéntes tagok segíthetnek, de a kis KKV-knak néha nehézségeik vannak a rendezvényeken való részvételben.
Az esemény előtt arra kértük a rendezvényen részt vevő partnereinket, hogy jelöljék ki az általunk meghatározott 11 szempont közül, hogy melyeket tartja a legfontosabbnak az üzleti kapcsolatfelvétel előtt.
Megvizsgálva az előzetesen kitöltött kérdőívet és a beszélgetés fonalát a megjelent vendégek többsége a “kompetencia” szót említette a legtöbbször és tartotta fontos szempontnak.
A beszélgetés végén végén szóba került, hogy az online összejöveteleknek a dolgát a Covid meglendítette. Utána történt egy visszapattanás és mindenki örült már a személyes találkozásnak.
De ugyanakkor azért azt látnunk kell, hogy a Covid miközben egy katasztrófát okozott az emberiségnek, a digitalizációt olyan mértékben megindította és meglendítette, ami meghatározza a korunkat.
A megjelent vendég mindegyik egyet értett abban, hogy az online térben történő események és megbeszélések hasznosak, ugyanakkor szükség van a személyes kapcsolatfelvételre és az olyan közössége élményekre, amit csak egy személyes jelenlét adhat.
Köszönjük megjelent vendégeinknek a közös gondolkodást!