Őszinte beszélgetés makrogazdasági szakemberek és gyakorló kisvállalkozók között.
A KKVHÁZ azt a témát vette elő, ami minden vállalati embert és minden állampolgárt egyformán félelemmel tölt el.
AZ INFLÁCIÓT.
A nyitó kerekasztal megbeszélés kiemelt vendégei arról beszéltek, hogy az inflációnak mi az oka, mikor tetőzik, mit tehet az állam. Persze a nézőpontok nem voltak azonosak, így a következtetések sem, viszont a vita fair volt.
Balatoni András
MNB Közgazdasági előrejelzés és
elemzés igazgatóság vezető
Pogátsa Zoltán
Soproni Egyetem egyetemi docens, közgazdász
Póka Valentin
Coface
országigazgató
Török Zoltán
Raiffeisen Bank
vezető elemző
Az állam lehetőségeit taglalva érzékeltük az infláció 60 %-ban külső ok; a nyersanyagok világkereskedelmi ármozgásából az látszik, hogy őszi tetőzést várható, MNB mozgástere korlátozott, az államtól szektorfüggő beavatkozások kellenének, az ár sapkák működhetnek de roppant piactorzító a hatásuk; aggregált keresletvisszafogás elsősorban az állam részéről; a bérkiáramlást visszafogni(!); az árfolyam veszteséget beárazza a piac; KOMPENZÁLNI -KOMPENZÁLNI fogyasztói csoportokat, szektor függő a gyógymód.
A kisvállalati vezetőknek tett javaslatok egyike volt: GÁTLÁSTALANUL ÁRAT EMELNI A TÚLÉLÉSÉRT! sokkoló, de reális. Az országnak, a társadalomnak mérhetetlenül káros, de menti az egyént. Ez történik most.
Egy ennél sokkal szerethetőbb megszólalás volt, amikor előrehozott innovációt javasoltak többen; a takarékosság is előtérbe került.
Digitalizáció; élőmunka kiváltás, energia hatékonyság. Most új piacokat nézni és találni.
Hallgassa meg a véleményeket. Ha van kedve kommentálja a látottakat hallottakat!
A regisztráltak között kitöltött kérdőív kiértékelést itt tekintheti meg.
KÉRDŐÍV KIÉRTÉKELÉSEK