Sokan felkaphatják a fejüket a címben jelzett biztosítási portfólió szóra. Ezt a kifejezést általában pénzügyi befektetési területen szoktuk alkalmazni.
Mégis azt kell mondjam, hogy a kis és középvállalkozások saját biztonságukért és működésük lehetőségeinek maximális kihasználása érdekében a biztosítások esetén is portfólióban kell gondolkozzanak. A portfoliót egy ábrával szeretném szemléltetni.
Ez a portfólió tartalmazhatja a vagyonbiztosítások, a felelősségbiztosítások, személybiztosításokat és a gépjármű flotta biztosítások körét is.
Természetesen sok vállalkozó mondhatja, hogy biztosításom már van: ez alatt azt értik hogy van már a gépkocsira kötelező biztosításuk, lakásukra otthonbiztosítás és az esetek kisebb hányadában személybiztosítással is rendelkeznek. Nem biztos hogy találó, de összességében azt mondanám, ezek inkább “háztartási biztosítások”. Távolról sem felelnek meg egy modern KKV igényeinek.
Egy vállalkozásnak, különösen kezdő vállalkozásnak, nagyon gondosan át kellene gondolnia, hogy mit szeretne biztosítani.
A biztosítandó tárgyak között szerepelhetnek üzemépületek, gyártó berendezések, számítástechnikai eszközök, gépjárművek.
A legfontosabb károk, ami ellen védekezni kell: azok a tűz és elemi károk valamint a betöréses lopás károk biztosítása.
Természetesen az eszközeinken kívül az vállalkozásunk tevékenységére, a tevékenységgel okozott károkra is fedezettel kell rendelkeznünk. Ezen túlmenően és talán a legfontosabb hogy a vezetők és a dolgozók saját személye és az egészségünk is biztosítva legyen.
A vállalkozásunk tevékenységét általános felelősségbiztosítással illetve szakmai felelősség biztosítással fedezhetjük. A modern biztosítási módozatok természetesen tartalmazzák már a GDPR rendelet szerint, a személyes adatok kezelésével okozott károk fedezetét is. Megemlítem, hogy van már külön felelősségbiztosítási forma a vezető tisztségviselők által okozott károk térítésére: ez a D&O biztosítás.
A kisvállalkozások vezetőinek már nem elegendő a “háztartási személyi biztosítások” fedezete. Gondolkodhatnak egy vezetők számára kidolgozott, nagy összegű Élet- és balesetbiztosítás megkötésén. Ezen túlmenően beosztott dolgozóikra is csoportos kockázati életbiztosításokat lehet kötni.
Persze a biztosítási portfólió leginkább ismert eleme a gépjármű biztosítások köre: a CASCO és kötelező biztosítás.
Szakértőként javaslom, hogy tekintsék át vállalkozásuk biztosítási portfólióját és a hiányzó elemeket minél előbb fedezzék le modern, új és természetesen piacképes biztosítási módozatokkal.
Készítettem egy összefoglaló ábrát, amely elég részletesen bemutatja a korábban leírtakat.
További részleteket a: http://www.rcompass.hu/hu/biztositasi-portfolio oldalon találhatók.