A BKIK és a KKVHÁZ online vitabeszélgetés keretében járta körbe 2021. novemberében a „hitelek piacát”.
A meghívottak elsősorban azok a szakértők voltak, akik a kisvállalati hiteligénylők szemével tekintettek erre a piacra. A vélemények és javaslatok tanulságosak, alul egyenként is áttekinthetőek.
Az a tervünk, hogy a vita összevont eredményét, vezető elemzők és finanszírozási szakemberek kezébe adjuk, hogy a javaslatokról mondják el a véleményüket és foglaljanak állást arról, hogyan lehetne kormányzati intézkedésekké formálni őket.
Íme a vita legfontosabb összevont probléma felvetései:
- A kisvállalatok, ha a 2020-21 évi Covid válság hatása azt indokolja kérhessék, hogy a hitelbírálatnál a bankok a 2019-et vegyék figyelembe, mint bázis évet.
- A pénzintézetek biztosítsanak összehangolt képzést a kisvállalatok hitelképesebbé tétele érdekében.
- A hitelkérelem folyamata túldokumentált, gyakran nélkülözi az online megoldásokat.
- A hitelkérelem nyomtatvány formái pénzintézetenként mások és mások, ami lehetetlenné teszi a kérelem más bankhoz való benyújtását.
- A hitelbírálatok negatív döntéseinek okai ismeretlenek maradnak, ezért nem szolgálják a kérelmező fejlődését.
- A szállítói finanszírozás összes értéke meghaladja a banki finanszírozások összes értékét. Ahhoz, hogy tovább fejlesszük a szállítói finanszírozást, meg kell teremteni a szállítók pontosabb és hiteles információhoz jutását.
- A közhiteles gazdálkodási információk legyenek köznyilvánosak is.
- A hitelgarancia feltételrendszerek nem átláthatóak a kisvállalatok számára.
- A hitel fedezeteként a pénzintézetek gyakran nem veszik figyelembe a megvalósult létesítményt.
Hozzászólók és a felvetéseik
Kálmán Anikó Cashcontrol Kft ügyvezető
A Széchenyi hitelek elbírálásánál legye a bázis a 2019. év, és csak akkor a 20 vagy a 21, ha az a vállalkozónak kedvezőbb. A Szechenyi Mikrohitel Go termék nem érhető el azoknak, akik ingatlana már terhelt. Váljon lehetővé egy garancia intézmény kezessége, a jelzálog helyett már – kezdőknek is.
Glósz Andrea Glósz és Társa Pénzügyi Tanácsadó Kft ügyvezető
Legyen választható a bázis év. A fiatal vállalkozóknak nyújtott garanciák ne csak átmenetiek legyenek. Innováció esetében a finanszírozás már a prototípust is támogassa
Gáspár Péter Pál okleveles gépészmérnök, gazdasági mérnök, MBA, egyetemi docens
A nagyvállalatoknál osztályok vannak egyes szaktevékenységekre. Ezt a felkészültséget a kis és mikrovállalkozás 1-3 személyétől elvárni ésszerűtlen.
A bankok a partnereiket segíthetik a megfelelő dokumentumok előkészítésében, a cégek megismerésében, valódi hosszú távú kapcsolat megteremtésében. A másik, logikus út, hogy a kisvállalkozások szervezetei, például a kamarák adnak segítséget, esetleg vállalatdiagnosztikai lépésekkel megismerve a céget, és a banki tevékenységeknél is – meg még több esetben – részt vállalnak a feladatmegoldásban.
Kovács Gábor MGV Zrt. értékesítési igazgató
A hitel termékek olyan nagy számban vannak a piacon, hogy káosz van.
Szükség lenne egy sorvezetőre a vállalkozóknak.
Intézményi kezességvállalási rendszer jelenthetné a kitörést. Meg kell vizsgálni hogy a Hitel Garantika Zrt felkészült e a nagyszámú kisvállalat kiszolgálására.
Merkert Szilvia Accent Hotels pénzügyi vezető
A kereskedelmi bankok nem finanszírozzák a turizmus vendéglátás szektort,
miközben az egész társadalom tudja, hogy az ágazat hitelezésre szorul.
Moll János Ifjúsági Vállalkozásélénkítő Egyesület elnök
Ingyenes online oktatás erősítése szükséges (eKKV). A felnőttképzést erősíteni kell. Előnyt kell, hogy évezzen az a vállalkozó, aki tanul.
A közhiteles nyilvántartások legyenek köznyilvánosak.
Póka Valentin Coface Country manager
A szállítók általi finanszírozás mértéke és jelentősége meghaladja a kereskedelmi banki mértékét. Ezt erősíteni kellene, de nehezíti, hogy a szállítóknak és a kapcsolódó szolgáltatóknak nincs érdemi információjuk a vevők fizetőképességéről. A banki hitelezési folyamata „szörnyű” a dokumentumok száma és a kapcsolódó adminisztráció elfogadhatatlanul komplex, miközben az elektronikusan elérhető adatok lehetővé tennék az online, interaktív hitelügyintézést.
Fontos lenne a saját fizetőképességi, hitelképességi lehetőségek egyszerű megismerhetősége – ez sokat segítene a pénzügyi tudatosság fejlesztésében.
Siklós Márta Leitner + Leitner Audit Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft ügyvezető partner
Nem csak a mikro és kisvállalatok sajátossága, hogy a saját könyvelésük állapota miatt, és az üzleti tervezés színvonala miatt gyakorlatilag hitelképtelenek egyes vállalatok. A vállalkozások jelentős része nem tud professzionális üzleti tervet készíteni, olyat, amely a hitelkérelmek elbírálásánál szükséges.
Ismeretátadásra van szükség.
Fejleszteni kell a vállalkozói kultúrát (elfogadhatatlan, ha egy vezető nem tudja értelmezni a saját vállalata legfontosabb mutatóit, nem tud különbséget tenni a pl saját tőke, a jegyzett tőke fogalmak között.) Arra a felkérésre reagálva, hogy tudunk-e segítséget nyújtani az üzleti tervek készítésével összefüggésben illetve, hogy lehet-e ezt a tevékenységet standardizálni, az a válaszom, hogy nehéz ilyen sorvezetőket készíteni, mert azok tartalma ágazatonként más és más.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy minden bank a saját standardjai szerinti üzleti terveket kér és nincs egységes pénzügyi mutató rendszer sem, bankonként más és más mutatók használatosak.
Szóráti Ödön KIPSZER Dombóvár ügyvezető
Elfogadhatatlan, hogy a banki hitel ingatlan fedezet 2-3 szoros, az 1-1.5 lenne reális.
A családi ház beterhelését tiltani kellene! Indokolatlan, hogy a hitel fejében létrejött létesítményt, igyekeznek fedezetként nem figyelembe venni a bankok. Cél: fedezetként fogadják el. Közzé kéne tenni a hitelgarancia feltételrendszereit, elvárásaikat.
Szükséges lenne az innovatív vállalkozások számára nemzetközi pénzügyek,
nemzetközi kereskedelem és külker. technika- kereskedelmi technikák tárgy-
körben egy képzés sorozat lehetőségét biztosítani. Ez esetben meg fognak
ismerkedni a forrásbiztosításnak az egyéb lehetőségeivel, pl. kötvény kibocsátás,
részvény kibocsátás, konzorciumi szerződések keretében forrásbiztosítás,
vevői kötelezettség vállalással összekapcsoltan. Ezek a cégek számára a gondolkozási teret, megoldási lehetőségek körét kibővítené.
Terbe Ernő Bankárnet Kft Pénzügyi tanácsadó partner
Képezni kell a vállalkozásokat. Sok vezető nem él együtt a vállalatával, nem ismeri a számait. Kezdő vállalkozást csak ingatlan fedezettel szolgálnak ki a bankok, ami fékezi a vállalkozói kedvet.
Kovács János Bankorg Kft ügyvezető
A képzés fontos, de nem csak a pénzügyek, hanem a tárgyalás technika tervezés stb. is. A fiatal vállalkozók támogatása alapítvány révén reális.
A fedezetként figyelembe vett ingatlanok értékelését egységes elvekre kell építeni. A hitelfinanszírozóknak perspektivikus partnernek kellene tekinteniük a kis- elsősorban a mikrovállakozásokat.
Dr. Sztranyák József Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara GSZT elnök
A BKIK rendelkezik azokkal a képzési kapacitásokkal, amelyek a mai tanácskozás során felmerültek. A szervezet felkészül ennek a feladatnak a végrehajtására.
A BKIK és a KKVHÁZ folytatja a közös gondolkodását a mikró kis és középvállalatok versenyképessége érdekében.
—————————————————————————————-
2021 november 17-én (szerdán) 14:00 – 16:00 között .
ONLINE vitabeszélgetés a kisvállalatok hitelezéséről és annak problémáiról
A részvétel térítés mentes, de előzetes regisztrációhoz kötött kkvhaz@kkvhaz.hu
Gondolatébresztőnek:
A kisvállalatoknál, – úgy ahogy a gazdaság minden szereplőjénél – a versenyképesség számos pillére közül
4 számít kiemelkedőnek.
Nem fontossági sorrendben ezek a következők:
gazdaságszabályozás, finanszírozás, képzés, és a piacra lépés.
A BKIK – KKVHÁZ ezúttal a finanszírozás kérdését járja körül.
Az ONLINE vitabeszélgetésen részt vesznek pénzintézetek, az MNB, a pénzügyi kultúra fejlesztéséért tenni akarók, és a vállalatok (döntően a kicsik).
A cél nem az, hogy a szereplők „beolvassanak” egymásnak és panasz napot tartsanak.
Lehetne pedig biztosan.
A pénzintézetek elmondanák, hogy olyanok kopogtatnak az ajtókon, akik nem hogy üzleti tervvel, hanem ötlettel sem rendelkeznek. A vállalatok arról fognak panaszkodni, hogy a bankok „nem nyúlnak le a kicsikhez”. Egy biztos, a pénzpiacok ismerete kritikusan alacsony a kisvállalatok vezetőinek a körében. Ezen változtatni kell, ha azt akarjuk, hogy az ország a pénzügyek nyelvén folyékonyan beszélő szereplőkkel induljon a csatába.
ERRŐL LESZ SZÓ TEHÁT. MINDENKIT VÁRUNK AKI EHHEZ HOZZÁ TUD SZÓLNI, ÉS AZOKAT IS, AKIK SZÍVESEN OKULNAK A TÖBBIEK GONDOLATAIBÓL
2021 november 17-én (szerdán) 14:00 – 16:00 között .
ONLINE vitabeszélgetés a kisvállalatok hitelezéséről és annak problémáiról
A részvétel térítés mentes, de előzetes regisztrációhoz kötött kkvhaz@kkvhaz.hu
Szeretettel várják Önt a BKIK és a KKVHÁZ csapatai